تبلیغات
زندگی - موزش تزیین و دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

امروز:

موزش تزیین و دکوراسیون اتاق کودک و نوجوان

ریزه کاری های دکوراسیون اتاق کودک

طراحی دکوراسیون داخلی کار دشوار و پیچیده ای نیست، اما دکوراسیون برخی فضاها به خصوص دکوراسیون اتاق کودک ریزه کاری ها و نکاتی دارد که باید برای یک طراحی مناسب به آنها توجه کرد.

ریزه کاری های دکوراسیون اتاق کودک

طراحی دکوراسیون داخلی کار دشوار و پیچیده ای نیست، اما دکوراسیون برخی فضاها به خصوص دکوراسیون اتاق کودک ریزه کاری ها و نکاتی دارد که باید برای یک طراحی مناسب به آنها توجه کرد.

فرهنگ عمومی افراد بر نوع و چگونگی دکوراسیون اتاق کودک تاثیرگذار است. در اصل دکوراسیون اتاق کودک نباید تنها بر اساس آنچه برای کودکان جالب و خوشایند است شکل بگیرد؛ بلکه موارد دیگری نیز باید هنگام طراحی این فضا در نظر گرفته شود. برای مثال، مواردی از قبیل نیازهای سال های بعد کودک که با سرعت در حال رشد است یا اینکه آیا اتاق متعلق به دو کودک است یا یک کودک از موارد تاثیرگذار در نحوه دکوراسیون این فضا هستند. در دکوراسیون یک اتاق کودک، علاوه بر توجه و رسیدگی به نیازهای اولیه کودک از قبیل خوردن و خوابیدن، باید به نیازهای مهم درونی او نیز توجه شود.

پیشنهاد ما برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک نیز مانند دیگر فضاها، این است که قبل از هرگونه اقدامی خوب به فضا دقت کرده و هوشمندانه تصمیم بگیرید. تطبیق پذیری و منعطف بودن در اتاق کودک یک اصل مهم و اساسی است؛ زیرا طراحی اتاق کودک باید به نحوی باشد که با نیازهای متغیر کودک در حال رشد هماهنگ بوده و در هر شرایطی بتواند پاسخگوی نیازهای آن باشد. سهل و آسان بودن نظافت و مراقبت از دکوراسیون اتاق کودک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

اتاق کودک مسلما باید برخی از موارد مهم را همزمان در خود داشته باشد:

▪ کنجی دنج و امن و البته خصوصی برای زمان هایی که کودک به خلوت و تنهایی نیاز دارد.

▪ فضای بازی ایمن

▪ فضایی برای انجام تکالیف مدرسه و ساخت کاردستی

▪ فضایی راحت و آرام برای خوابیدن

 

 

از کجا باید شروع کرد؟


از نظر ما اتاق کودک با دیگر فضاها و اتاق های موجود در خانه تفاوت دارد. درست است که موضوع ایمنی در تمام فضاها مانند سرویس بهداشتی یا آشپزخانه مهم است، اما این موضوع در دکوراسیون اتاق کودک در اولویت است.

 

 

ایده های جاستین و کلین برای ایمن سازی اتاق کودک


▪ انگشتان کوچک کودکان به راحتی لای درز در گیر می کند و آسیب می بیند؛ بنابراین برای پیشگیری از این اتفاق، لای درز در را با نوار پلاستیکی محافظ پر کنید.

اطمینان حاصل کنید که چفت تمامی پنجره ها محکم و سالم است. همچنین تمام پریزهای قابل دسترس کودک را باید با پوشش های مخصوص کودک بپوشانید.

▪ پنجره ها باید دارای قفل مخصوص کودک باشند تا تنها در حدی باز شوند که برای کودک خطری در پی نداشته باشد.

▪ تخت های دو طبقه گرچه استاندارد و ایمن و با حفاظ های لازم طراحی و ساخته می شوند، اما استفاده از این تخت ها را برای دکوراسیون اتاق کودکان زیر ۸ سال توصیه نمی کنیم.

▪ در اتاق کودک از آتش برای گرم کردن اتاق در قالب شومینه استفاده نکنید.

▪ اگر در اتاق فرزند شما رادیاتور وجود دارد، آن را مجهز به یک ترموستات کنید تا از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری شود. اگر این کار ممکن نیست، حتما از حفاظ های دکوراتیو برای رادیاتورها استفاده کنید.

▪ قالیچه های کوچکی که روی کف پوش اصلی (انواع پارکت یا کاشی ها) انداخته می شوند، حتما باید ترمز فرش داشته باشد تا از سر خوردن قالیچه زیر پای کودک و زمین خوردن او جلوگیری شود.

▪ از نصب طبقه ها در ارتفاع پایین خودداری کنید. زیرا کودک در اثر بالا رفتن از طبقات نصب شده روی دیوار پرت شده و آسیب می بیند.

 

 

اتاق مشترک


کودکان به یک فضای خصوصی برای خودشان، هر چند کوچک، نیاز دارند. بنابراین اگر یک اتاق قرار است برای دو کودک به اشتراک گذاشته شود، حتما زمینه را برای تفکیک فضا به طرز مناسبی مهیا کنید. کمک گرفتن از رنگ، یکی از راه های بسیار خوب برای تفکیک اتاق به دو فضای مجزاست. ما در یکی از پروژه های بسیار موفقمان در یک اتاق کودک، برای تفکیک اتاق به دو فضای مجزا از پرده ای بلند که از سقف تا زمین ادامه داشت، استفاده کردیم.

برای تفکیک اتاق می توانید از عناصر مختلفی استفاده کنید. مواردی از قبیل: قفسه کتاب، پارتیشن و… شما همچنین می توانید قلاب هایی از سقف بیاویزید و تابلوها و آثار هنری و همچنین تعدادی عروسک و اسباب بازی زیبا را بین دو فضا بیاویزید و با کمک آنها فضا را تفکیک کنید.

 

 

تغییر دکوراسیون دادن


اگر دکوراسیون اتاق کودک خود را از نوع تم دار (موضوعی) در نظر گرفته اید، اعمال تغییرات بعدی در دکوراسیون آن اتاق دشوار خواهد بود؛ اما اگر هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کودک، این موضوع را که در آینده باید آن را تغییر دهید مد نظر داشته باشید و بیشتر از رنگ های خنثی برای زمینه استفاده کنید، تغییرات بعدی برای شما آسان تر خواهد بود.

یک میز بازی می تواند سال ها بعد به یک میز تحریر برای کودک تبدیل شود. از این رو همواره با نگاهی به آینده و هوشمندانه به خرید وسایل اتاق کودک بپردازید تا هم از لحاظ اقتصادی و هم لحاظ زمانی بتوانید صرفه جویی کنید. تعویض رنگ دیوارها و تغییر در طراحی نورپردازی خانه، از جمله استفاده از دیمر، در به روز کردن دکوراسیون اتاق کودک بسیار موثر است.

 

 

رنگ


انتخاب هوشمندانه و با دقت رنگ ها برای اتاق کودک سبب تحریک حواس فرزندتان می شود. درست است که رنگ های ملایم مانند صورتی و آبی از جمله رنگ های رایج و مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک محسوب می شوند، اما استفاده از رنگ های خاص و تند برای خلق هیجان و جذابیت بیشتر در اتاق کودک مناسب تر است. با این حال حتما از خود کودک کمک بخواهید و نظرش را بپرسید، اما اطمینان حاصل کنید رنگ هایی انتخاب شود که در نهایت اتاقی سرد و تاریک برای کودک به وجود نیاید.

برای زمینه دکوراسیون از طیف های ملایم رنگ ها استفاده کنید و سپس با استفاده از اشیاء و عناصر دیگر از قبیل اسباب بازی ها، تابلوهای نقاشی و… با رنگ های تند و زنده به دکوراسیون اتاق جان دهید و آن را جذاب و پرتحرک کنید.

استفاده از رنگ های موقتی ایده ای بسیار خوب در دکوراسیون اتاق کودک است؛ زیرا سلیقه کودک روز به روز در حال تغییر است. این رنگ ها تا حد زیادی دکوراسیون اتاق کودک را منعطف می کند و می توان با تغییر شرایط، رنگ دکوراسیون اتاق را نیز به راحتی تغییر داد.

هنگام انتخاب رنگ به جنس آن نیز دقت کنید و رنگی را برای اتاق فرزندتان انتخاب کنید که به راحتی تمیز شود و انواع لک ها به آسانی از روی آن برطرف شود.

 

 

نمونه ای از یک پروژه


▪ قبل: خسته کننده، خسته کننده و خسته کننده! این اتاق واقعا برای کودک هیچ جذابیتی نداشت. ما امیدوار بودیم با بخشیدن شور و انرژی، این دکوراسیون را از بی روحی نجات دهیم.

▪ بعد: در انتخاب رنگ برای اتاق کودک تعادل و توازن را برقرار کنید. برای زنده کردن دکوراسیون این اتاق از ترکیب دو رنگ سبز و نارنجی تند استفاده شده است؛ اما این ترکیب را روی دیوار پشت تخت اجرا کردیم تا هنگام خوابیدن کودک مقابل چشم او نباشد.

پس از استفاده از این رنگ، این فکر به ذهنمان رسید که چرا از این دو رنگ برای رنگ آمیزی ورقه های کفپوش چوبی استفاده نکنیم؟ بنابراین از دو رنگ سبز و نارنجی به صورت راه راه برای رنگ آمیزی کفپوش چوبی اتاق استفاده کردیم و سپس شاهد تحولی چشم نواز در فضا بودیم. برای تکمیل نورپردازی اتاق از یک آباژور بزرگ با رنگی هماهنگ با رنگ دیوار روی میز کنار تختی استفاده شده است که وجودش برای نورپردازی دکوراسیون این اتاق ضروری بود.

برای تلطیف و گرم کردن فضا، قالیچه ای زیبا و نرم کنار تخت روی کف پوش چوبی اتاق پهن شده تا علاوه بر بخشیدن لطافت و گرما به دکوراسیون بر زیبایی جلوه آن نیز بیافزاید.


نوشته شده در : شنبه 4 خرداد 1392  توسط : Ali .    نظرات() .

How we can increase our height?
شنبه 1 مهر 1396 01:19 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you are using?
I'm experiencing some minor security issues with my
latest site and I'd like to find something more risk-free. Do you
have any suggestions?
What causes painful Achilles tendon?
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:26 ب.ظ
great issues altogether, you simply received a new reader.

What may you suggest in regards to your put up that you just made a few days in the
past? Any sure?
bobbivandonsel.blog.fc2.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:14 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.

The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly
very often inside case you shield this increase.
Foot Problems
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:18 ب.ظ
Currently it appears like BlogEngine is the
top blogging platform available right now. (from what I've read) Is
that what you're using on your blog?
Kisha
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:32 ب.ظ
This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact impressed to read all
at single place.
Foot Problems
جمعه 30 تیر 1396 09:10 ب.ظ
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both equally educative
and engaging, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is something which too few folks are speaking intelligently
about. Now i'm very happy that I found this during my hunt for something concerning this.
Larue
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:48 ق.ظ
Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
up! Other then that, fantastic blog!
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 02:51 ب.ظ
Hello, this weekend is fastidious in favor of me, because this moment i am reading this impressive educational post here
at my home.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر